Kuchyňské odsavače par
Primární funkcí digestoří je odsávání par. Ale fungují také jako odsavače pachů a mastnoty, které se dostanou do vzduchu. Bez odstranění vlhkosti by se v kuchyni začaly tvořit plísně. Proto je ve většině případů digestoř nezbytností.
Typy kuchyňských odsavačů par
Nejzákladnější rozdělení digestoří je na:
- odtahové
- recirkulační
Odtahové digestoře se dají nainstalovat všude tam, kde je možné napojit se ke komínu. V některých případech se dají páry i pachy odvětrávat i skrze zeď. Pro odvod vzduchu je však nejlepší co nejkratší cesta a nejpřímější cesta. Při výběru digestoře si proto musíme dát pozor na digestoře s potrubím, které maji nejméně tři ohyby. Vedení vzduchu takovouto rourou by mohlo nadělat mnoho hluku. Pokud však není možné vyřešit odvod kuchyňských par jinak, mohou nám pomoci externí jednotky. Jsou buď zapuštěné ve zdi, ve střeše nebo se nacházejí v nejméně používané místnosti v domě.
Zdroj: www.britannialiving.co.uk | Moderní kuchyňská digestoř
Recirkulační digestoře nepotřebují pro odvod vzduchu žádné potrubí. Odsávaný vzduch se dostává k filtrům s aktivním uhlím, které ho zbaví nadměrné vlhkosti a zápachu. Přefiltrovaný vzduch je pak vypuštěn zpět do místnosti. Starší modely recirkulačních digestoří nejsou schopny odolat vyšší vlhkosti vzduchu a tak po čase začnou jejich uhlíkové filtry uvolňovat zápachy. Modernější recirkulační digestoře jsou již vybaveny podstatně odolnějšími filtry, tudíž jsou považovány za mnohem kvalitnější než jejich předchůdci.
Podrobnější rozdělení digestoří
Komínové digestoře jsou nejčastěji používaným typem kuchyňských odsavačů par, zejména ve velkých provozech. Nevýhodou je jejich náročnost na prostor. Výhodou je elegantní vzhled. Variantou komínových digestoří jsou digestoře rohové.
Podvěsné digestoře (digestoře pod skříňku) patří mezi nejtradičnější a také nejlevnější druh digestoří. Instalují se pod horní skříňku, která je její součástí.
Vestavné digestoře nejsou na první pohled příliš patrné. V tomto případě je celá digestoř ukryta ve své technické skříni. Vidět můžeme pouze pár centimetrů její spodní části.
Ostrůvkové digestoře jsou určeny pro kuchyně, u kterých kuchyňská linka ani sporák žádnou stranou nepříléhají ke zdi. Jsou zavěšené přímo ve stropě. U sádrokartonových stropů by mohl nastat problém s výdrží materiálu.
Zdroj: www.apcconcept.com | Nerezová kuchyňská digestoř
Kritéria výběru kuchyňské digestoře
Kromě prvního dojmu musíme při výběru dbát na další důležité prvky, které budou ovlivňovat naši celkovou spokojenost s vybraným přístrojem.
Jedním z nich jen výkon. K tomu, abychom vybrali digestoř, která nám svým výkonem bude stačit, je třeba znát objem kuchyně (případně i jídelny). Správná digestoř musí vyměnit vzduch alespoň 10x za hodinu. Pro menší kuchyně s objemem cca 2x4x3 m stačí přístroj s výkonem 200-300m3/h. Pro větší kuchyně, na které navazuje jídelna nebo obývací pokoj, je vhodnější vybrat přístroj s výkonem alespoň 700m3/h.
Dalším parametrem rozhodující o výběru je hlučnost. Čím rychleji bude digestoř pracovat, tím hlučnější bude. Většina levnejších digestoří má hlučnost stejnou zhruba jako je hlučnost běžného rozhovoru dvou lidí. Přijatelná výše hluku je 50-60db. Jelikož z čísel toho moc neposoudíte, je lepší si nechat přístroj spustit přímo na prodejně.
Co se velikosti týče, volte raději digestoř, krerá je o něco širší než je vaše varná deska. Doporučená vzdálenost se liší podle typu varné desky. V případě plynového sporáku se doporučuje minimální vzdálenost 75 cm. U elektrického sporáku je to 65 cm.
Filtry určené do digestoří
Filtry se liší podle druhu digestoře. Odtahová digestoř je vybavena tukovými filtry, díky kterým se v potrubí neusazuje mastnota. Recirkulační digestoř má navíc uhlíkové filtry, které filtrují odpadní vzduch, aby mohl být čistý vpuštěn zpět do místnosti. Běžně se filtry vyměňují jednou za půl roku. U dražších digestoří máte k dispozici kontrolku, která vám oznámí, kdy je třeba filtry vyměnit.
Doplňky kuchyňských odsavačů par
Nejmodernější a také nejdražší druhy digestoří mohou být vybaveny dálkovým ovládáním. Některé mají dokonce senzor, který v případě potřeby přístroj automaticky zapne.